Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przewiduje powołanie komisji ds. aborcji w najbliższy piątek

Szymon Hołownia, pełniący funkcję Marszałka Sejmu, w dniu środowym wydał oświadczenie, że w przypadku decyzji Sejmu o skierowaniu projektów ustaw dotyczących aborcji do specjalnej komisji, ta komisja będzie powołana jeszcze tego samego dnia – czyli w piątek. Skład tej nadzwyczajnej komisji ma obejmować 27 członków, z czego 11 reprezentujących PiS, 9 z KO, po dwóch z PL2050 i PSL i Lewicy oraz jednego posła z Konfederacji.

Podczas rozpoczęcia posiedzenia Sejmu, które miało miejsce w środę, Marszałek Hołownia poinformował, że w czwartek parlament zajmie się analizą czterech projektów dotyczących przepisów aborcyjnych. Projekty te zostały przedstawione przez: KO, Lewicę i Trzecią Drogę. Hołownia dodał również, że jeśli podczas prac nad nimi pojawią się wnioski o ich odrzucenie już na etapie pierwszego czytania, głosowanie nad tymi wnioskami zostanie przeprowadzone w piątek. Jeśli posłowie zdecydują się skierować te projekty do wyjątkowej komisji, to Sejm powoła tę komisję jeszcze w ten sam piątek.

Hołownia przekazał, że kluby parlamentarne otrzymały informacje, iż mają czas do czwartku, do godziny 18, na zgłoszenie kandydatur do składu tej nadzwyczajnej komisji. Podkreślił jednak, że skład komisji nie jest jeszcze określony, a cały proces można uznać za sondażowy. Zapytany o szanse na to, czy wszystkie cztery projekty trafią do komisji, Hołownia zaznaczył, że nic nie jest pewne – decyzja zawsze zależy od indywidualnego głosowania posła.

Hołownia przywołał sytuacje z przeszłości, kiedy to wyniki głosowań nad projektami dotyczącymi aborcji były diametralnie zmieniane pod wpływem dyskusji tuż przed głosowaniem. Mimo to wyraził przekonanie, iż wszystko zostało zrobione od strony organizacyjnej tak, aby maksymalnie zwiększyć prawdopodobieństwo przejścia projektów do komisji. Wspomniał również o jednoznacznych deklaracjach ze strony Polski 2050, Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy.

Na pytanie o stanowisko PSL w kwestii powyższych projektów, Hołownia odpowiedział, że otrzymał od Władysława Kosiniaka-Kamysza deklarację, iż jego klub zrobi wszystko, aby ustawy przeszły. Pomimo optymizmu, Marszałek Sejmu zastrzegł, że możliwe są różne scenariusze. Wyraził jednak nadzieję na odpowiedzialne podejście wszystkich stron.

Na koniec Hołownia poinformował, że nie doszło do spotkania czterech liderów ani rozmowy z premierem Donaldem Tuskiem. Podkreślił różnice poglądów między koalicjantami, stwierdzając jednocześnie, że kluczowe jest umiejętność rozmowy mimo tych różnic w celu załatwiania spraw.