Planowana reforma polityki aborcyjnej: Premier Tusk i Minister Bodnar proponują nowe wytyczne

Adam Bodnar, obecny Minister Sprawiedliwości, wyraził swoje zamierzenia dotyczące powołania specjalnej grupy prokuratorów w ramach Prokuratury Krajowej. Ich zadaniem będzie analiza spraw z ostatnich lat, które dotyczyły różnorodnych aspektów związanych z aborcją.

Premier Donald Tusk i Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar przekazali w mediach informacje o swoich planach odnośnie zmiany podejścia do aborcji w Polsce. W rozmowie na antenie TVN24, minister Bodnar zasugerował, że chciałby wprowadzić „zmianę klimatu” w kwestiach związanych z aborcją. W ciągu najbliższego miesiąca, ma powstać zestaw wytycznych dla prokuratorów, które mają na celu jasno określić, kiedy regulacje prawne powinny być egzekwowane, a kiedy nie.

W trakcie piątkowej konferencji prasowej, premier Tusk poinformował o swoim zaangażowaniu w ten problem. Powiedział, że poprosił ministra Bodnara oraz minister zdrowia Izabelę Leszczynę o opracowanie wytycznych, które stanowić będą procedury do podjęcia w sytuacji odmowy uzasadnionego przerwania ciąży przez szpital. Według tego planu, szpital, który odmówi wykonania aborcji, straci kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ).

Premier Tusk podkreślił, że celem prokuratury ma być badanie motywów odmowy wykonania aborcji, które narażało życie i zdrowie kobiety, a nie ocena decyzji o ratowaniu zdrowia lub życia kobiety. W związku z tym oczekuje, że Prokurator Generalny będzie inicjował śledztwo w każdym przypadku odmowy dokonania aborcji – bez względu na skutki tej odmowy.