Potencjalne zbliżenie Węgier i Ukrainy: oczekiwane spotkanie liderów

Andrij Jermak, szef gabinetu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, poinformował o wyraźnym postępie w relacjach pomiędzy Ukrainą a Węgrami. Podkreślił, że zrobiły one „wielki krok” w kierunku zorganizowania spotkania pomiędzy Zełenskim a premierem Węgier, Viktorem Orbanem. Jermak brał udział w rozmowach z szefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Węgier, Peterem Szijarto, a do ich towarzystwa dołączył również dyrektor ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba.

Dyskusja miała miejsce w poniedziałek w mieście Użhorod w obwodzie zakarpackim, graniczącym z Węgrami. Niewątpliwie wpływ na napięcie w związku między oboma krajami miały zarzuty ze strony Budapesztu dotyczące naruszania praw mniejszości węgierskiej przez Kijów. Te konflikty doprowadziły do blokady pomocy Unii Europejskiej dla Ukrainy ze strony Węgier, podczas gdy od prawie dwóch lat Ukraina stara się przeciwdziałać pełnoskalowej inwazji Rosji.

Jermak wyraził optymizm po rozmowach, mówiąc: „Dzisiaj obie strony absolutnie jasno powiedziały, że są zainteresowane przeprowadzeniem spotkania na szczeblu premiera Węgier i prezydenta Ukrainy. Uważam, że dziś uczyniliśmy wielki krok ku temu spotkaniu. Bez wątpienia wszyscy jesteśmy zainteresowani, by to spotkanie zakończyło się sukcesem i otworzyło nową stronę w naszych relacjach”.

Minister Kułeba potwierdził, że ukraińska strona poprosiła stronę węgierską o przedłożenie „wyczerpującej listy kwestii”, które według Budapesztu wymagają rozwiązania w sprawie praw mniejszości węgierskiej na Ukrainie. Na to żądanie odpowiedziano pozytywnie – informuje ukraiński portal Europejska Prawda.