Prezydenci USA i Chin spotkają się w Zatoce San Francisco: główne tematy rozmów

W środę, 15 listopada, planowane jest spotkanie pomiędzy prezydentem Stanów Zjednoczonych, Joe Bidenem, a przywódcą Chin, Xi Jinpingiem. Miejsce konferencji to rejon Zatoki San Francisco, a okazją do rozmów będzie spotkanie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku. Biały Dom udostępnił informacje na temat głównych zagadnień, które mają być omówione podczas tego istotnego spotkania.

Jake Sullivan, doradca prezydenta Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego, podkreślił, że w przypadku skomplikowanych relacji jak te między USA a Chinami, bezpośrednie spotkanie twarzą w twarz jest nieocenione. Przewiduje się, że liderzy omówią kluczowe elementy dwustronnej umowy między ich krajami, w tym kwestie związane ze wzmacnianiem otwartych linii komunikacji oraz odpowiedzialnym zarządzaniem konkurencją, aby nie doprowadzić do konfliktu. Sullivan zauważył, że relacje amerykańsko-chińskie są na tyle delikatne, że mogą łatwo przerodzić się w konflikt, jeśli nie będą właściwie kontrolowane.

Oczekuje się, że w trakcie spotkania poruszone zostaną także globalne problemy takie jak konflikt Izraela z Hamasem, rosyjska inwazja na Ukrainę czy powiązania Rosji z Koreą Północną. Zagadnienia związane z Tajwanem, regionem Indo-Pacyfiku, prawami człowieka oraz sztuczną inteligencją również znajdą się na agendzie rozmów prezydentów.

Przedstawiciele Białego Domu wskazują również na kwestie związane z Iranem, których działania prowadzą do eskalacji konfliktów na Bliskim Wschodzie i destabilizują sytuację na świecie. Zauważają, że to nie leży także w interesie Chin. Sullivan podkreślił, że Chiny utrzymują stosunki z Iranem i są w stanie przekazać uwagi amerykańskie do rządu irańskiego.