Rezygnacja prezydent Węgier Katalin Novak w związku ze skandalem ułaskawienia

Prezydentka Węgier, Katalin Novak, złożyła swoją rezygnację. Przyczyną tego kroku jest kontrowersja związana z jej decyzją o ułaskawieniu osoby, która była skazana za ukrywanie incydentów pedofilii.

„Zrobiłam błąd. Dzisiaj jest ostatni dzień, kiedy mogę do was przemawiać jako prezydent” – wyznała Novak w swoim przemówieniu, które było transmitowane przez narodową telewizję.

Niepokojące wydarzenia na Węgrzech
Novak podjęła decyzję o ułaskawieniu byłego zastępcy dyrektora domu dziecka w mieście Bicske na północy kraju. Ten człowiek został skazany na karę trzech lat i czterech miesięcy pozbawienia wolności za pomoc w ukrywaniu aktów pedofilii dokonywanych przez jego przełożonego. Dyrektor domu dziecka, który w latach 2004-2016 dopuścił się przestępstw na co najmniej dziesięciu niepełnoletnich osobach, otrzymał karę ośmiu lat więzienia.

Decyzja o ułaskawieniu została podjęta niedługo przed kwietniową wizytą papieża Franciszka w Budapeszcie w 2023 roku. „Wizyta papieża jest dla prezydenta wyjątkowym momentem, aby skorzystać z prawa do ułaskawienia. Dlatego prezydent zdecydowała się udzielić szerokiego zakresu ułaskawień” – głosiło wcześniejsze oświadczenie wydane przez pałac prezydencki.