Demencja starcza nie tylko oznacza zapomnienie: Zrozumieć jej różne objawy

Niestety, demencja starcza to choroba, na którą nie istnieje jeszcze lekarstwo. Mimo że nie można jej całkowicie wyeliminować, istnieje szereg metod łagodzenia jej objawów lub kontrolowania jej progresji. Z tego powodu, kluczowe jest zrozumienie jakie symptomy sugerują początek tej choroby.

Demencja starcza, zwana również otępieniem, ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Osoby cierpiące na tę chorobę zmagają się z problemami takimi jak zapominanie, trudności w liczeniu, czytaniu, mówieniu czy nawet wyrażaniu emocji. Nie radzą sobie także z orientacją w przestrzeni, ich proces myślowy jest spowolniony i mogą mieć problemy ze zrozumieniem nawet najprostszych instrukcji. Mogą nie rozpoznawać najbliższych osób, zapominać imiona czy nazwy przedmiotów używanych na co dzień. W rezultacie, chorzy na demencję starczą są niewydolni w samodzielnym funkcjonowaniu i wymagają stałej pomocy innych ludzi.

Choroba ta rozwija się powoli, co sprawia, że identyfikacja jej objawów we wczesnym stadium staje się kluczowa. Charakterystycznym symptomy demencji starczej jest zapominanie o zdarzeniach, które miały miejsce kilka lat, miesięcy czy nawet godzin temu. Znajdując się na początkowym etapie choroby, osoba może mieć trudności z przypomnieniem sobie wydarzeń sprzed kilku lat, jeżeli choroba postępuje – zapominanie dotyczy coraz bliższych momentów. Częstym symptomem wczesnej fazy demencji jest problem z przypomnieniem sobie miejsca, gdzie zostawiliśmy klucze, czy daty urodzin bliskich osób, które do tej pory zawsze pamiętaliśmy. Ważne jest jednak, żeby pamiętać, iż symptomy te muszą być regularne i powodować utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu, aby były to oznaki demencji.

Demencja starcza powoduje także problemy z komunikacją werbalną, jak np. nazywaniem przedmiotów w otoczeniu czy zwracaniem się do bliskich po imieniu.