Stulatkowie z japońskiej wioski: tajemnica długowieczności może leżeć w jednym składniku diety

Tak zwane „Blue Zones” to obszary na mapie świata, które wyróżniają się niezwykle dużą ilością osób dożywających setki lat. Wielu naukowców uważa, że wyjątkowa długowieczność mieszkańców tych miejsc jest w dużej mierze efektem ich sposobu odżywiania. Przyjrzeliśmy się bliżej dietom mieszkańców jednej z tych „stref”, położonej na japońskiej wyspie Okinawa.

„Blue Zones”, czyli tak zwane strefy niebieskie, są miejscami na naszej planecie, gdzie ludzie nie tylko żyją dłużej niż w innych rejonach, ale również cieszą się dobrą formą fizyczną i umysłową przez wiele lat. Przykładowo, jedna z tych „stref” znajduje się na japońskiej wyspie Okinawa. Jej mieszkańcy mają dietę opartą głównie na rybach, soi, algach, zieleni i ryżu. Ich sposób żywienia zawiera dużo przeciwutleniaczy i jest znacząco uboższy o 70% w cukier niż typowa japońska dieta.

Po dogłębnej analizie diety mieszkańców Okinawy, naukowcy doszli do wniosku, że kluczowym składnikiem może być aminokwas zwany L-seryną. Ten ważny dla naszego organizmu element uczestniczy w wielu procesach metabolicznych. Odpowiada m.in. za produkcję białek, lipidów, kwasów nukleinowych, neuroprzekaźników, takich jak serotonina, oraz innych aminokwasów.