Donald Tusk ujawnia harmonogram tworzenia nowej administracji rządowej

Lider Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk, w piątek zapowiedział przewidywaną datę powołania nowego rządu. Podkreśla, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowy rząd zostanie wybrany 11 grudnia. Jeżeli jednak proces ten wymagałby więcej czasu, to 12 grudnia odbędzie się expose nowego premiera, a ceremonia zaprzysiężenia powinna mieć miejsce 13 grudnia.

Tego samego dnia Tusk spotkał się z marszałkiem Sejmu, Szymonem Hołownią, aby omówić drugi konstytucyjny krok w procesie utworzenia rządu.

Możliwość dwóch premierów w jeden dzień

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu, Tusk zwrócił uwagę na to, że 11 grudnia oczekuje się wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego, które będzie zawierało jego propozycje dla własnej administracji. Mimo iż propozycje te są oczekiwane z napięciem, Tusk podkreśla realność scenariusza, w którym Morawiecki nie zdobędzie wotum zaufania. W takim wypadku, wybór nowego premiera również mógłby nastąpić 11 grudnia.

Tusk zaznacza, że ostateczne decyzje w tej kwestii leżą w gestii marszałka Sejmu. Dodatkowo, wyraził nadzieję, że cały proces zakończy się w ciągu dnia, a nie późno wieczorem czy około północy.