Donald Tusk wybrany najistotniejszą osobą europejskiej polityki w 2024 roku

Portal internetowy Politico ogłosił we wtorek, że to Donald Tusk był najbardziej wpływowym politykiem Europy w 2024 roku. To coroczne wydarzenie jest zdecydowanie prestiżowe a wybór Tuska na zwycięzcę potwierdza jego znaczącą rolę w polityce europejskiej.

Tytuł nadany Tuskowi przez Politico zwiastuje nową erę w europejskiej polityce nazwaną „Nowa era”. Przez ostatnie dwadzieścia lat, postać Tuska oraz Jarosława Kaczyńskiego, lidera partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), dominowały scenę polityczną Polski. Obaj mężczyźni rywalizowali o kształt przyszłości kraju: Tusk – były premier i przewodniczący Rady Europejskiej – dążył do demokratycznej, nowoczesnej i proeuropejskiej Polski, podczas gdy Kaczyński reprezentował bardziej tradycyjne, konserwatywne i nacjonalistyczne podejście.

Po ośmiu latach rządów PiS, Polska znajduje się na progu zmian, które portal Politico określa jako „nową erę Tuska”. Ta zmiana wynika m.in. z sukcesu Tuska w wyborach październikowych, gdzie ten charyzmatyczny 66-latek zdołał zjednoczyć grupę partii o zróżnicowanych poglądach, od prawicowego centrum do lewicy. Portal Politico uznał to za istotny sukces, który otworzył drogę do władzy dla koalicji Tuska.