Spotkanie marszałka Sejmu z premierem. Ustalona data i godzina expose premiera Morawieckiego

Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, po odbytym spotkaniu z Mateuszem Morawieckim, premierem rządu, informował, że szef rządu planuje w pełni wykorzystać 14-dniowy termin, jaki daje konstytucja do przedstawienia expose. Marszałek Hołownia wskazał, że ma prawo ustalić godzinę procedowania nad expose i podkreślił, że wyznaczono datę na 11 grudnia o 10:00 dla przemówienia premiera. Oczekiwał również, że około godziny 11:00 mogą rozpocząć się obrady nad tym dokumentem.

W środę doszło do spotkania pomiędzy marszałkiem Sejmu a premierem Morawieckim. Wśród omawianych kwestii znalazły się plany Sejmu dotyczące procesu powoływania nowej Rady Ministrów – jak poinformowała Kancelaria Sejmu.

Dzień wcześniej marszałek Sejmu zapowiedział zaproszenie premiera na rozmowę dotyczącą expose. Szymon Hołownia precyzował, że premier Morawiecki wygłosi swoje expose 11 grudnia o godzinie 10:00. Pytał premiera o czas trwania expose, zastanawiając się, czy nie będzie to wielogodzinne przemówienie, jakie zdarzały się w historii parlamentu. Premier Morawiecki zapewnił jednak, że jego expose nie potrwa dłużej niż godzinę. Po kilkugodzinnym dyskutowaniu, około godziny 15:00 powinno dojść do głosowania nad wotum zaufania dla nowego rządu. Marszałek Sejmu wyraził przypuszczenie, że jeszcze tego samego dnia zostanie wybrany nowy prezes Rady Ministrów.

Kolejny etap procedury zależy już od decyzji ewentualnego nowego premiera, Donalda Tuska – jeśli to on obejmie ten urząd, co jest prawdopodobne. Jeśli Tusk zdecyduje, aby cała procedura zakończyła się tego samego dnia, co oznacza prace sejmowe do późnych godzin nocnych, marszałek Sejmu nie ma nic przeciwko – jak zapewnił.

Możemy zakończyć ten dzień po wyborze premiera, a expose i głosowanie nad składem Rady Ministrów mogą odbyć się następnego dnia. Proces ten mógłby zostać zakończony we wtorek po południu – dodał marszałek Sejmu.