Koniec koalicji PSL i Polski 2050? Przyszłość Trzeciej Drogi dyskutowana za zamkniętymi drzwiami

Zaplanowano, że w najbliższy wtorek zorganizowane zostanie poufne posiedzenie klubu PSL-TD. Podczas spotkania, poruszany będzie kierunek, w jakim podążać ma Trzecia Droga – koalicja PSL i Polski 2050. „W naszej partii panują różne opinie na temat tej koalicji. Właśnie dlatego chcemy się spotkać i wspólnie zdecydować co dalej” – udzielił informacji jeden z parlamentarzystów PSL.

Podczas ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego Koalicja Obywatelska zdobyła 21 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość – 20, Konfederacja – 6, natomiast Trzecia Droga (koalicja PSL i Polska 2050) oraz Lewica zdobyły po 3 mandaty. Z ramienia Trzeciej Drogi do PE dostali się: Michał Kobosko (Polska 2050), Krzysztof Hetman (PSL) oraz Adam Jarubas (PSL).

Rezultat wyborów do Parlamentu Europejskiego wywołał znaczne rozczarowanie wśród liderów obu partii tworzących Trzecią Drogę, jak również reszty jej polityków. Pomimo tego, zaznaczali, że zdawali sobie sprawę iż te wybory będą najbardziej wymagającymi spośród wszystkich ostatnich wydarzeń wyborczych (wybory parlamentarne, samorządowe oraz do Parlamentu Europejskiego). Zwrócili również uwagę na fakt, że niska frekwencja nie sprzyjała partiom centrowym, a ekstrema są w stanie lepiej mobilizować swój elektorat.

Prezes PSL i jednocześnie wicepremier oraz szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz, odniósł się do wyników wyborów mówiąc: „Przyjmujemy ten sygnał, wiemy, co mamy robić”. Marszałek Sejmu i przywódca Polski 2050, Szymon Hołownia, zapewniał natomiast, że wynik Trzeciej Drogi nie jest powodem do rozpaczy, ale motywacją do jeszcze większej pracy. Podkreślił też, że w parlamencie krajowym układ sił pozostaje ten sam.

Po wyborach nadszedł czas na rozliczenia i dyskusje na temat dalszych losów Trzeciej Drogi. Jak informuje jeden z posłów Stronnictwa Ludowego, w przyszły wtorek odbędzie się zamknięte spotkanie ludowców na ten temat. „Są rzeczy, które musimy sobie wyjaśnić. Spotykamy się, aby porozmawiać o tym, co robimy dalej. Co do decyzji, które zostaną podjęte, ciężko mi coś powiedzieć” – podkreślił nasz rozmówca.

Według niego, w PSL panują różne poglądy na temat Trzeciej Drogi. Są tacy, którzy chcą całkowicie zrezygnować z tego projektu i wystawić swojego kandydata w wyborach prezydenckich, ale są też tacy, którzy chcieliby kontynuować ten projekt aż do wyborów prezydenckich. „Zobaczymy, co przyniesie przyszłość” – dodaje polityk PSL.

W lutym 2023 roku liderzy PSL i Polski 2050 – Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia ogłosili, że będą współpracować programowo. Wówczas obwieścili powołanie wspólnego zespołu programowego oraz zapowiedzieli stworzenie „wspólnej listy spraw do załatwienia”. W kwietniu 2023 roku ogłosili również utworzenie koalicji wyborczej na wybory parlamentarne. Ta koalicja była kontynuowana również podczas tegorocznych wyborów samorządowych oraz wyborów do Parlamentu Europejskiego.

W Sejmie koalicjanci działają w ramach dwóch klubów parlamentarnych: PSL-TD i Polski 2050-TD.