Manifest Wolności przed Trybunałem Konstytucyjnym: Apel Kaczyńskiego o odzyskanie siły mediów

Jarosław Kaczyński, prezes PiS, przemawiał podczas Manifestu Wolności, który odbył się przed Trybunałem Konstytucyjnym w stolicy kraju. Prezes partii podkreślił znaczenie niezależnego Trybunału Konstytucyjnego dla praworządności, w swoim sobotnim wystąpieniu. Wskazał również na konieczność odzyskania przez PiS silnej pozycji medialnej jako kluczowego elementu dla utrzymania demokracji w Polsce.

Prezes PiS zaznaczył, że obecnie toczy się walka o niezależność Trybunału Konstytucyjnego. Argumentował, że bez tego organu nie może istnieć praworządność ani gwarancja przestrzegania konstytucji, którą określił jako fundamentalny akt prawny. Zwrócił uwagę na ironię sytuacji, w której osoby, które niedawno nosiły na koszulkach napis „konstytucja”, obecnie łamią jej postanowienia.

Kaczyński podkreślał, że współczesne łamanie konstytucji wynika częściowo z ataków na niezależne media – co jest jego zdaniem kluczowym aspektem demokracji, który obecnie ulega przekształceniu. Prezes PiS twierdził, że demokracja wymaga pluralizmu mediów, reprezentacji różnych poglądów i konfrontacji idei. Wyraził swoje obawy, że dużej części polskiego społeczeństwa brakuje dostępu do swoich mediów.

Podczas swojego przemówienia Kaczyński stwierdził, że choć Telewizja Republika jest znakomita, nie powinna być jedynym takim medium. Podkreślił znów potrzebę odzyskania medialnej siły dla utrzymania demokracji w Polsce.

Podczas Manifestu Wolności Kaczyński skrytykował obecny rząd, nazywając go „rządem zewnętrznym” służącym interesom innych. Odpowiadając na okrzyki protestujących „do Berlina”, prezes PiS sugerował, że powinni oni wyjechać jeszcze dalej, najlepiej do Nowej Zelandii lub na Pacyfik.

Prezes PiS podkreślił także, że Polacy są dobrymi ludźmi, którzy nie chcą krzywdzić nikogo, ale bez tych osób Polska byłaby silniejsza, bardziej sprawiedliwa i miała lepsze perspektywy. Wyraził przekonanie, że obecne wydarzenia potwierdzają jego przekonanie o zwycięstwie PiS. Kaczyński zapewnił, że Polska stanie się jednym z najważniejszych krajów europejskich i wsparciem dla bezpieczeństwa i rozwoju w naszej części Europy. Na zakończenie dodał: „Niech żyje wolność, niech żyje Polska”.