Obrona Ukrainy i postępy Rosji na froncie – analiza Instytutu Studiów nad Wojną

Instytut Studiów nad Wojną (ISW) udostępnił najnowsze dane dotyczące sytuacji na froncie ukraińskim. Zgodnie z ich raportem, Ukraina sukcesywnie utrzymuje swoje pozycje na wschodnim brzegu rzeki Dniepr, w obwodzie chersońskim. Jednocześnie siły rosyjskie kontynuują ofensywę pod Awdijiwką, w obwodzie donieckim. ISW zwraca uwagę na fakt, że wojska rosyjskie zanotowały „potwierdzone postępy” w tym rejonie.

Analitycy amerykańskiego think tanku ISW w swojej najnowszej ocenie sytuacji na linii frontu opisują, iż 28 listopada doszło do intensyfikacji działań zbrojnych ze strony ukraińskiej na lewym brzegu Dniepru. Sztab Generalny w Kijowie potwierdził, że ukraińscy żołnierze utrzymują tam swoje pozycje. Z raportów prokremlowskich blogerów wojskowych wynika natomiast, że ukraińska ofensywa rozgrywała się w pobliżu miejscowości Pojma (oddalonej o 4 kilometry od Dniepru) oraz w lasach wokół miejscowości Krynky (2 kilometry od rzeki).

Zgodnie z doniesieniami, siły ukraińskie w zachodniej części obwodu zaporoskiego 28 listopada odnotowały pewne postępy. Ukraiński bloger wojskowy Kostiantyn Maszowec przekazał informacje o sukcesach oddziałów ukraińskich na zachód od Robotynego, kierujących się w stronę miejscowości Kopani, nie podając jednak szczegółowych danych na ten temat.

W międzyczasie, jak donoszą analitycy ISW, Rosjanie nadal prowadzą działania ofensywne pod Awdijiwką. Zdjęcia satelitarne wykazują, że zdołali oni przesunąć swoje linie frontu w strefie przemysłowej na południowy wschód od tego miasta. Cytując różne źródła prokremlowskich blogerów wojskowych, ISW informuje, że Rosjanie przesunęli swoje pozycje o 1,5 kilometra na wschód od kombinatu koksochemicznego w Awdijiwce.