Prezydent Duda podczas RBN: Będziemy bronić Rzeczpospolitej na każdym froncie

Z wielkim naciskiem prezydent Andrzej Duda zaznaczył podczas spotkania Rady Bezpieczeństwa Narodowego, że Polska nie może pozwolić na jakiekolwiek przestępstwo popełnione przeciwko niej przez obcych. Szczególne odniesienie prezes zrobił do niedawnego morderstwa żołnierza, które ocenił jako bezpośredni atak na suwerenność naszego kraju.

Podczas poniedziałkowej narady RBN w Białymstoku, prezydent Duda chciał podjąć temat incydentów na granicy kraju. Czuł potrzebę omówienia sytuacji, w której żołnierze oddali strzały ostrzegawcze w kierunku migrantów próbujących sforsować granicę w marcu bieżącego roku. Prezydent wyraził również swoje zaniepokojenie dotyczące brutalnych ataków na strażników granicznych i tragicznej śmierci polskiego żołnierza.

„To nasz żołnierz jest tym, który zasługuje na ochronę i bezpieczeństwo, a nie ten, kto zaatakował Polaków i usiłował przedrzeć się przez naszą granicę” – stwierdził prezydent Duda. Zauważył również, że Polska musi podjąć wszelkie działania, aby zidentyfikować i ukarać sprawców tego haniebnego czynu. „Nie możemy dopuścić, aby ktokolwiek odważył się zaatakować naszych żołnierzy i funkcjonariuszy, a co najważniejsze, Rzeczpospolitą” – zdecydowanie ocenił Duda.

Andrzej Duda wyraził swoją nadzieję na szerokie wsparcie dla jego propozycji ustawy dotyczącej działań w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Projekt ten ma być omówiony w Sejmie w tym tygodniu. W swoim przemówieniu inauguracyjnym prezydent wyraził pragnienie poparcia dla projektu ustawy o działaniach organów państwowych w obliczu zagrożenia zewnętrznego dla bezpieczeństwa kraju. Projekt ten zawiera zasady dotyczące użycia broni przez wojsko.

„Ta ustawa została opracowana przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej” – przypomniał Duda.

Prezydent Duda podkreślił, że takie prawo jest niezbędne w obliczu trudnych doświadczeń ostatnich 3 lat obrony granic kraju. „To są rozwiązania niezbędne dla naszych żołnierzy, aby mogli odpowiednio i bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki, a przede wszystkim reagować adekwatnie w przypadku zagrożeń” – powiedział Duda.