Rozwiązanie kryminalnej układanki: jak warszawska grupa oszukała firmy na świecie metodą BEC

Policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości położyli kres działalności międzynarodowego gangu. Ta warszawska grupa przestępcza stosowała metodę BEC (Business Email Compromise) do wyłudzania pieniędzy od przedsiębiorstw na całym globie. W wyniku operacji, 10 osób zostało zatrzymanych, z czego siedem trafiło za kratki. Funkcjonariuszom udało się także odzyskać majątek o wartości przekraczającej 770 tysięcy złotych. Niestety, całościowe straty firm pokrzywdzonych przez oszustów sięgają milionów złotych.

Działania policji rozpoczęły się w czerwcu 2023 roku, kiedy to zauważono niepokojące ruchy finansowe na kontach bankowych. Pierwszych podejrzanych zatrzymano w jednym z warszawskich banków. Kolejne śledztwo i działania operacyjne pozwoliły na ustalenie tożsamości innych osób zaangażowanych w proceder oszukiwania globalnych firm.

Schemat działania przestępców był prosty, lecz skuteczny. Metoda BEC, jak tłumaczy policja, polega na manipulacji i fałszowaniu dokumentów tak, by zamienić numer konta bankowego firm, które są partnerami biznesowymi oszukiwanych spółek. Zagrożenie to nie wynika z zaawansowanych technik hackerskich, ale z wykorzystania naiwności i nieuwagi ludzi. Celem jest przekonanie pracowników firm do zmiany numeru bankowego kontrahenta lub pilnego uregulowania zobowiązań.

Wśród osób zatrzymanych przez policję znaleźli się nie tylko tzw. „słupy”, czyli osoby pełniące rolę pośredników w przestępstwie. Zabezpieczono u nich pieniądze w różnych walutach, a także wiele urządzeń elektronicznych: telefony komórkowe, pendrivy, komputery, ponad 60 kart SIM i około 600 kart bankomatowych wydanych na różne osoby i podmioty gospodarcze. Policjanci znaleźli również dokumentację bankową oraz amfetaminę. Obok „słupów” zatrzymano także „bankiera” oraz osoby odpowiedzialne za planowanie oszustw i organizację struktury grupy przestępczej.