Rzeczniczka KE odpowiada na wywiad Putina: "Stare kłamstwa i manipulacje"

W odpowiedzi na niedawny wywiad, który Władimir Putin, prezydent Rosji, udzielił Tuckerowi Carlsonowi, rzeczniczka Komisji Europejskiej, Nabila Massrali, stwierdziła w Brukseli, że Putin nie przedstawił żadnych nowych informacji. Powtarzał znane już kłamstwa i manipulacje, co pokazało jego otwartą niechęć do Zachodu – mówiła.

Szczerze ubolewamy nad faktem, że prezydent Rosji otrzymał narzędzie do manipulacji i propagandy – dodała Massrali. Wyraziła również swoje obawy, podkreślając niebezpieczeństwo związane z kłamstwami Putina, które są używane jako usprawiedliwienie dla wojny z Ukrainą, będącej zarówno nielegalną jak i niesprowokowaną.

Rzeczniczka KE podkreśliła, że powtórzone przez Putina kłamstwa przyczyniły się do masowych cierpień ludzkich, okrucieństw wojennych oraz zbrodni popełnionych przez Rosję na Ukrainie. Putin kolejny raz dowiódł swojego braku chęci do podjęcia prawdziwych i istotnych działań mających na celu pokój – stwierdziła.

W wywiadzie Putin zapewniał, że Rosja będzie walczyć o swoje interesy do ostatka. Massrali jednak podkreśliła, że być może prezydent Rosji powinien rozpocząć od wycofania wszystkich rosyjskich sił wojskowych oraz sprzętu z terenu Ukrainy zgodnie z międzynarodowo uznanymi granicami Ukrainy. Powinien również skupić się na rozwiązaniu wielu problemów, które na co dzień napotykają obywatele Rosji – zasugerowała.

W czwartkowym wywiadzie Putin stwierdził, że Moskwa nie planuje inwazji na Polskę, Łotwę czy jakiekolwiek inne państwo. Wywiad ten został udzielony amerykańskiemu komentatorowi telewizyjnemu Tuckerowi Carlsonowi, znanemu ze swoich prorosyjskich i proputinowskich poglądów, a nagrany we wtorek w Moskwie. Został on później wykorzystany przez propagandę Kremla.