Spór w Zjednoczonej Prawicy: Mueller kontra Jaki w kwestii decyzji rządowych na arenie UE

Piotr Mueller, reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość w parlamencie, zdecydowanie odpowiedział na niedawne uwagi Patryka Jakiego. W swoim oświadczeniu Mueller ironicznie sugerował, że Jaki może być przekonany o swojej wyższości nad Prezesem partii, Premierem oraz Głową Państwa. Ten ostry komentarz pojawił się po kontrowersyjnych stwierdzeniach Jakiego dotyczących podpisywanych przez Polskę umów w ramach Unii Europejskiej.

Zaistniała sytuacja jest efektem gorącej dyskusji, która wybuchła wewnątrz Zjednoczonej Prawicy po tym, jak europoseł Patryk Jaki wygłosił swoje zdanie podczas spotkania z wyborcami. Reprezentujący Suwerenną Polskę polityk domagał się wewnętrznych rozliczeń wewnątrz koalicji Zjednoczonej Prawicy.

Następnie Jaki skierował swoje krytyczne uwagi do byłego premiera Mateusza Morawieckiego, obwiniając go za akceptację europejskiego Zielonego Ładu. Krytykował również prezydenta za jego decyzję o zawetowaniu ustaw sądowych oraz tzw. lex TVN.

Jaki wyraził obawę, że jeśli Morawiecki ponownie obejmie stanowisko premiera, nie będzie w stanie zapewnić, że sytuacja nie powtórzy się. Apelował o wyciągnięcie konkretnych wniosków z tej sytuacji.

Na te słowa odpowiedział Piotr Mueller, poprzez swoje konto na platformach społecznościowych. Były rzecznik rządu skierował do Jakiego apel o rozmowy w odpowiednich miejscach i formach.

Mueller zasugerował również, że Jaki celowo upraszcza dyskusję na temat decyzji rządu w sprawach unijnych, licząc na efekt medialny. Według parlamentarzysty PiS, działania Jakiego szkodzą całemu obozowi politycznemu.

„Decyzje dotyczące tych spraw były podejmowane wyłącznie przez całe kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości. Jesteś tego doskonale świadomy. Może jednak uważasz, Patryku, że już przewyższyłeś Prezesa, Premiera i Głowę Państwa” – podsumował swoje stanowisko Mueller.