Dariusz Wieczorek: Portret przyszłego ministra nauki i człowieka o wielu pasjach

Wybór Dariusza Wieczorka na ministra nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie Donalda Tuska, z ramienia Nowej Lewicy, to istotne wydarzenie. Wieczorek wraz z Barbarą Nowacką mają zastąpić Przemysława Czarnka i przejąć kontrolę nad edukacją i nauką. Istniejące Ministerstwo Edukacji i Nauki ma zostać podzielone na dwa oddzielne departamenty. Ale kim jest Dariusz Wieczorek, człek Lewicy i przyszły minister nauki?

Dariusz Wieczorek, który ma 58 lat i pochodzi ze Szczecina, to wiceprzewodniczący Nowej Lewicy. Jest mężem i ojcem, a w Sejmie zasiada od 2019 roku. Przed rozpoczęciem swojej kariery parlamentarnej, przez wiele lat pełnił funkcje samorządowe, jako wiceprezydent Szczecina i radny zachodniopomorski.

Choć Wieczorek nie jest naukowcem, ma imponujące osiągnięcia jako inżynier elektryk, absolwent Politechniki Szczecińskiej. W swojej karierze był również aktywnym członkiem Zrzeszenia Studentów Polskich, dyrektorem Regionalnej Agencji Promocji Turystyki, prezesem Energetyki Szczecińskiej, a następnie członkiem zarządu i dyrektorem w Enei.

Po stronie politycznej, Wieczorek jest związany z SLD, pełniąc rolę szefa regionalnych struktur i wiceprzewodniczącego partii na poziomie krajowym. Od 2019 roku w Sejmie służył jako członek Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Lądowej oraz Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Od 2021 roku pełni funkcję wiceprzewodniczącego Nowej Lewicy, która powstała w wyniku przekształcenia SLD.