Decydujące tygodnie dla krytycznej sytuacji wojennej na Ukrainie, mówi premier

Premier Donald Tusk ostrzegł, że obecna sytuacja na froncie ukraińskim jest poważna i że finalne decyzje dotyczące tej konfliktowej sytuacji mogą zostać podjęte już w najbliższych tygodniach. Wypowiedział się na ten temat po nieoficjalnym spotkaniu Rady Europejskiej. Dodatkowo, zaznaczył, że w trakcie tego spotkania, Rada zobowiązała się do podjęcia działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa ukraińskiej przestrzeni powietrznej.

Tusk podkreślił, że z punktu widzenia Polski, podczas omawiania różnych tematów na szczycie, kluczowe znaczenie miały kwestie bezpieczeństwa. Podczas spotkania, przywódcy państw członkowskich mieli również okazję do rozmowy z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim.

Prezydent Zełenski wyraził pilną potrzebę dostarczenia Ukrainie systemów zdolnych do zwalczania rosyjskich rakiet i dronów. Zgodnie z relacją Tuska, Niemcy odpowiedziały na to wezwanie, dostarczając Ukrainie kolejny zestaw baterii Patriot i zachęcając inne państwa, które mają takie możliwości, do przyłączenia się do tej inicjatywy.

Jednak premier Tusk zaznaczył, że apel Niemiec nie dotyczył Polski. Wyjaśnił, że Polska nie dysponuje obecnie wystarczającą liczbą systemów Patriot, aby móc je udostępnić innym. Zapewnił też, że nikt nie oczekuje tego od Polski, jako kraju znajdującego się na linii frontu. Wskazał również na konieczność ochrony własnej przestrzeni powietrznej, zwłaszcza w kontekście incydentów z rosyjskimi rakietami.

Premier przekazał również informacje, że podczas szczytu pojawiło się zobowiązanie UE do podjęcia działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa ukraińskiej przestrzeni powietrznej. Podkreślił, że wyrażono wspólną intencję podjęcia części odpowiedzialności za bezpieczeństwo nieba nad Ukrainą przez Europę.

Podsumowując, premier Tusk podkreślił krytyczną sytuację na froncie ukraińskim i wskazał najbliższe tygodnie jako możliwy moment decydujący dla losów tamtejszego konfliktu. Przywołał także oczekiwanie na decyzję Stanów Zjednoczonych dotyczącą 60 miliardów dolarów wsparcia dla Ukrainy, której rozstrzygnięcie powinno nastąpić w ciągu dwóch dni, chociaż niemalże pewne jest, że niepewność w tej kwestii wciąż będzie trwać.