Donald Tusk: "Sukcesy w polityce międzynarodowej i krajowej w dobrym czwartku"

Podczas znaczącego dnia dla polityki, Donald Tusk, były premier Polski, skomentował na platformie X przełomowe wydarzenia zarówno w kontekście międzynarodowym, jak i krajowym. W swoim komentarzu odnosił się do przekonania Viktora Orbana, premiera Węgier oraz odwołania Daniela Obajtka, członka zarządu Orlenu. Tusk skierował do swoich obserwatorów krótki, ale treściwy przekaz: „Dobry czwartek. Viktora Orbana dało się „przekonać”, Daniela Obajtka dało się odwołać. Jedziemy dalej”.

Nieco wcześniej, informację o odwołaniu Daniela Obajtka przekazano ze strony Orlenu. Przewiduje się, że jego rola w zarządzie zostanie zakończona 5 lutego 2024 roku. Decyzja ta jest owocem postanowienia rady nadzorczej spółki.

Kolejnym ważnym aspektem komentarza Tuska było przełamanie weta Węgier w kwestii dodatkowego wsparcia dla Ukrainy ze strony Unii Europejskiej. Charles Michel, szef Rady Europejskiej poinformował na tej samej platformie X o zgodzie 27 przywódców na pakiet wsparcia dla Ukrainy w ramach budżetu UE, opiewający na 50 miliardów euro. Michel podkreślał, że ta decyzja gwarantuje stałe, długoterminowe i przewidywalne finansowanie Ukrainy przez Unię Europejską.

Propozycję organizacji corocznej debaty na temat planowanego wsparcia dla Ukrainy przedstawiono liderom Unii Europejskiej. Dodatkowy pakiet pomocowy miałby wynosić 50 miliardów euro do roku 2027. Węgry jednak domagają się możliwości corocznego przeglądu udzielanej pomocy i możliwości skorzystania z prawa weta. Pozostałe państwa członkowskie UE sprzeciwiają się takiej propozycji.