Szczyt UE doprowadził do zatwierdzenia pakietu wsparcia dla Ukrainy przez 27 liderów

Zostało osiągnięte porozumienie podczas szczytu Unii Europejskiej, które zyskało aprobatę wszystkich 27 liderów. Zdecydowali oni jednomyślnie o udzieleniu wsparcia finansowego dla Ukrainy. Środki te, wynoszące 50 miliardów euro, mają pochodzić z budżetu UE – taką informację przekazał na cyfrowym forum „X” Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej, w czwartkowy dzień.

W swojej wypowiedzi Michel podkreślił: „Doszliśmy do porozumienia. (…) Każdy z 27 liderów zaakceptował propozycję dodatkowego pakietu wsparcia dla Ukrainy, o wartości 50 miliardów euro, który ma być sfinansowany z budżetu UE. Zapewnia to stabilne, długotrwałe i przewidywalne źródło finansowania dla Ukrainy. UE przejmuje rolę lidera i odpowiada za pomoc udzieloną Ukrainie. Doskonale zdajemy sobie sprawę ze znaczenia tej decyzji.”

Równolegle z tym wnioskiem, projekt rewizji budżetu UE na lata 2021-2027 przewiduje zwiększenie funduszy przeznaczonych na zarządzanie migracją i granicami o 2 miliardy euro, na politykę sąsiedztwa dodatkowe 7,6 miliarda euro, a także na Europejski Fundusz Obronny kolejne 1,5 miliarda euro.

W grudniu, pomimo rozpoczęcia przez UE rozmów akcesyjnych z Ukrainą, premier Węgier Viktor Orban sprzeciwił się przekazaniu jej przez Unię wsparcia finansowego w wysokości 50 miliardów euro oraz rewizji budżetu UE na lata 2021-2027. W związku z tym przewodniczący Rady Europejskiej zdecydował o zorganizowaniu specjalnego szczytu UE w Brukseli 1 lutego, licząc na osiągnięcie porozumienia z Orbanem.

Równocześnie w UE prowadzone były prace nad alternatywnym planem, zgodnie z którym bez udziału Węgier, 26 krajów zatwierdziłoby pomoc dla Ukrainy.