Znaczący regres w kwestii zagrożeń w sieci – zanotowano 616 zgłoszeń w ciągu ostatnich 24 godzin

10 czerwca, w poniedziałek, Ministerstwo Cyfryzacji przekazało informacje o liczbie zgłoszeń dotyczących cyberzagrożeń nadesłanych do zespołu CSIRT NASK w ciągu ostatniego dnia. Z raportu wynika, że zgłoszono łącznie 616 potencjalnych zagrożeń, z czego 60 zostało sklasyfikowanych jako nowe incydenty.

CSIRT NASK (Computer Security Incident Response Team), odpowiedzialny za zarządzanie bezpieczeństwem cyfrowym samorządów, sektora biznesowego oraz indywidualnych użytkowników internetu, otrzymał łącznie 616 zgłoszeń dotyczących potencjalnych zagrożeń w cyberprzestrzeni. Wśród nich sześćdziesiąt zostało uznane za nowe sytuacje wymagające interwencji specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa.

Ministerstwo Cyfryzacji podało na platformie X, że „Zespół CSIRT NASK w ciągu ostatniej doby otrzymał łącznie 616 zgłoszeń dotyczących cyberzagrożeń. Spośród nich zidentyfikowaliśmy 60 nowych incydentów, które obecnie są w procesie rozwiązywania”.

Zgodnie z komunikatem zamieszczonym na stronie Ministerstwa, określono cztery z incydentów jako zagrożenia występujące w jednostkach sektora publicznego. Są to sytuacje, które miały wpływ lub mogły mieć wpływ na obniżenie jakości świadczonych usług lub przerwanie realizacji zadań publicznych.

W komunikacie podano również, że CERT Polska dodał kolejne 48 domen do listy ostrzeżeń. Jest to lista stron internetowych podejrzanych o działalność oszukańczą, mających na celu wyłudzenie danych osobowych i pieniędzy od Polaków. Lista ta jest dostępna na stronie CERT.

Obserwuje się wyraźny spadek liczby zgłoszeń dotyczących cyberzagrożeń, prawdopodobnie spowodowany zakończeniem wyborów do Parlamentu Europejskiego. Przed wyborami, jeszcze w piątek 7 czerwca, Ministerstwo Cyfryzacji informowało o aż 1 tys. 626 zgłoszeniach, w tym 461 nowych, oraz o dodaniu 423 domen do listy ostrzeżeń.